Przemysław Rujna

Smak i skład miodu jest zapisany w gęstości i rozkładzie pyłków

Analiza pyłków

Pełna automatyzacja.

Bee Labo to pełna automatyzacja podczas przeprowadzania analizy pyłkowej miodu w oparciu o sztuczną inteligencję.

Działające oprogramowanie w formie usługi (SaaS)

Dedykowane urządzenia, które umożliwiają automatyczną analizę wymazów oraz pyłków

Praca 24h / 7 dni w tygodniu

CEO, Bee Labo Chief, MBA

Przemysław Rujna

Biznesmen, absolwent MBA , doktorant Krakowskiej Akademii im. Frycza Modrzewskiego, od ponad 20 lat związany z pszczelarstwem, zasiadał w zarządach największych graczy sektora, obecnie pełniący funkcję doradcy Zarządu jednej z nich oraz odpowiadający bezpośrednio za rozwój rynku pszczelarskiego.

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi. Zaraz po uzyskaniu tytułu magistra, rozpoczął podyplomowe studia z zakresu prawa handlowego, na wydziale Prawa i Administracji, które ukończył w roku 2002. W 2009 roku uzyskał tytuł Executive Master of Business Administration na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu we współpracy z The Nottingham Trent University z Wielkiej Brytanii. Kolejny tytuł MBA uzyskał w roku 2017 na Wyższej Szkole Menedżerskiej w Legnicy. Od roku 2019 jest doktorantem Krakowskiej Akademii im. Frycza Modrzewskiego. Obecnie zasiada w zarządzie spółki AI Technika, odpowiadając z autorski projekt analizy pyłkowej pozwalającym na określenie zarówno botanicznego pochodzenia miodu, a więc gatunków roślin, z nektaru których powstał miód jak i określenie geograficznego pochodzenia miodu. Badanie to ma szansę zrewolucjonizować branżę pszczelarską.

Pochodzenie miodu

Analiza pyłkowa

Analiza pyłkowa jest jedynym badaniem pozwalającym na określenie zarówno botanicznego pochodzenia miodu, a więc gatunków roślin, z nektaru których powstał miód jak i określenie geograficznego pochodzenia miodu – czyli z jakiego zakątka świata on pochodzi.

Metoda analizy pyłkowej miodów opiera się na założeniu, że wraz z nektarem danej rośliny pszczoły pobierają pewna ilość pyłku, który pozostaje później w miodzie, powstającym z tego nektaru.

W przypadku określenia botanicznego pochodzenia miodu (czyli rodzaju miodu) pierwszym krokiem jest uzyskanie zawartości pyłku przewodniego – a więc takiego, który występuje w największej ilości wobec pozostałych, a w przypadku ustalenia geograficznego pochodzenia (czyli skąd ten miód pochodzi rzeczywiście) jest wyseparowanie pyłków znacznikowych dla danego państwa lub szerokości geograficznej.

Analogowy świat

Szansa dla miodu

Obecnie pomimo dynamicznego rozwój metod badawczych i analitycznych opartych o IT w badaniu żywności (głównie chromatografia) – analiza pyłkowa pozostała prawie jedynym badaniem analogowym, tzn. w większości wykonywanym manualnie przez pracowników laboratoriów.

Wysokie znaczenie analizy pyłkowej, szybkość w otrzymaniu wyniku i przede wszystkim niska cena badania są w obecnej branży pszczelarskiej bardzo pożądane.

Jak udowodniono w artykule „Honey Authentication with Machine Learning Augmented Bright-Field Microscopy”:

Smak i skład miodu jest zapisany w gęstości i rozkładzie pyłków

AI pomaga odróżnić prawdziwy miód od wzbogaconego o niepożądane składniki